Gå til indhold

Juniorbevægelse

7-14 år

Aktiviteter for børn fra 7-13 år

Juniorbevægelse

Junior-bevægelse - aktiviteter for børn fra 7-13 år

Hos DGI Byen skaber vi rum for børn i skolealderen, hvor fysisk aktivitet, sociale relationer og personlig udvikling går hånd i hånd. Vi tror på, at børn trives, når de får mulighed for at bruge kroppen og være del af sunde fællesskaber.

Gennem vores foreningsliv og hold kan juniorer udforske mange forskellige bevægelsesformer — fra kampsport og gymnastik til rullesport, dans, svømning og padel.

Vi arrangerer også events året rundt som fx Vanddisco, SoMe Dance og ikke mindst Sportsfestivallen, hvor børn kan mødes omkring sjove aktiviteter. For børn, der trives bedst med individuel opmærksomhed, tilbyder vi privatundervisning i flere discipliner.

I DGI Byen handler junior-aktiviteter ikke om at finde fremtidens mestre, men om at give alle børn mulighed for at opleve bevægelsesglæde og fællesskab. Vi skaber plads til udvikling — både fysisk, socialt og mentalt — i et miljø hvor deltagelse værdsættes højere end præstation

VandDisco d. 13. septemberFor børn mellem 9-14 år

Vi lukker hele svømmehallen og sætter strøm til både lys og rytmer i to timer, hvor alle med billet kan deltage.

Læs mere og tilmeld
Børn der har det sjovt i vandet til VandDisco
Hos DGI Byen skaber vi rum for børn i skolealderen, hvor fysisk aktivitet, sociale relationer og personlig udvikling går hånd i hånd. Vi tror på, at børn trives, når de får mulighed for at bruge kroppen og være del af sunde fællesskaber.

Bliv en del af fællesskabet – dyrk idræt i DGI Byen med en forening

Hold dig opdateret
tilmeld vores nyhedsbrev

Tilmeld vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på hvad der sker i DGI Byen, samt modtage spændende viden og inspiration til fysisk, mental og social sundhed.