
Minibevægelse
1-6 år

Leg, læring og bevægelse for de mindste
Minibevægelse
Bevægelse begynder tidligt – og hos DGI Byen skaber vi trygge rammer for de yngste børn og deres voksne. Her er der plads til hop, kram og plasken i vand – og til at lære gennem leg og glæde.
Vi tilbyder aktiviteter og events, der stimulerer motorik, fantasi og sanser. Svømning med mor eller far, tumlehold i vores sale og sansemotorik for de mindste, hvor børnene kan udforske deres krop og verden – og hvor forældre bliver inspireret med hjem.
Vil I have ekstra støtte i starten, tilbyder vi også privat svømmeundervisning, tilpasset små kroppe og store følelser. Og via vores stærke foreningsliv kan man blive en del af fx Balletkompagniet, hvor tumlingeballet begynder allerede som 2-årig. Hos os handler det ikke om at præstere, men om at opleve glæden ved at bevæge sig – og gøre det sammen i et nærværende fællesskab.
Mini bevægelse er det første skridt mod en sund og aktiv barndom – fyldt med grin og gode stunder.
DGI Byens caféPlads til pauser og leg
Kig forbi caféen før eller efter jeres aktivitet – eller bare når I har lyst til en hyggelig stund sammen. Her finder I et særligt bObles-område, hvor de mindste kan lege, mens de voksne nyder en god kop kaffe. Vi har smoothies, croissanter og masser af lækker mad og drikke til både store og små. Caféen er åben for alle. Vi glæder os til at se jer.
Læs mere